Cześć, dzieciaki! 👋 To ja, Owieczka Magda, a dzisiaj porozmawiamy o … malowaniu kamieni! To świetny sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, a do tego można stworzyć coś pięknego. Gotowi? No to zaczynamy!
Dlaczego warto malować kamienie?
Malowanie kamieni to nie tylko świetna zabawa, ale też fantastyczny sposób na rozwijanie swojej wyobraźni! Kiedy bierzesz do ręki kamień, masz w głowie mnóstwo pomysłów. Możesz namalować ulubione zwierzątko, kwiatka, a nawet cały magiczny świat!
Co jeszcze zyskujesz, malując kamyczki?
Rozwijasz kreatywność. Każdy kamień może stać się arcydziełem!
Spędzasz zdrowo czas na świeżym powietrzu. Najpierw musisz znaleźć odpowiednie kamyki, co wymaga trochę ruchu, a ruch to zdrowie. Do tego rysować i malować też możesz na zewnątrz.
Satysfakcja. Zobaczysz, jak twoje dzieła mogą cieszyć innych!
Jak widać, po prostu WARTO, więc wartko zbierzmy potrzebne akcesoria.
Jakie materiały będą potrzebne?
Przed rozpoczęciem malowania i rysowania, należy zebrać przybory. Potrzebujesz:
Kamienie. Najlepiej, żeby były gładkie, bo łatwiej się je maluje. Możesz znaleźć je na spacerze lub kupić w sklepie! Zbierając kamienie, miej na uwadze, czy jakby były kartką, to byś coś na nich mógł narysować. Oczywiście w zależności od tego co chcesz stworzyć, rozmiar potrzebnych kamieni będzie inny.
Niezależnie od tego, jakie kamienie wybierzesz, znajdziesz czy kupisz, upewnij się, czy już do kogoś nie należą. Co prawda wszystko należy do Boga, a my tylko jesteśmy tego zarządcami, ale nie zabieraj przypadkiem komuś kamyków z ogródka lub oczka wodnego.
Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego.
Wj 20, 17
Markery, pisaki lub farby. Najlepiej używać farb akrylowych, gdyż szybko schną i dają większą szansę, że wzór na kamyczkach pozostanie dłużej.
Pędzle. Przydadzą się różnej wielkości, żeby móc malować szczegóły jeśli zdecydujesz się na użycie farb.
Lakier. Do ewentualnego utrwalenia malunku na kamykach.
Zeszyt i ołówek – Możesz wcześniej zaprojektować swoją pracę, co jest dobrą praktyką.
Napełnił ich mądrością umysłu do wykonania wszelkich prac, zarówno kamieniarskich, jak i tkackich, oraz barwienia fioletowej i czerwonej purpury, karmazynu, bisioru, a wreszcie zwyczajnych prac tkackich, tak że mogą sporządzać wszelkie przedmioty, a zarazem obmyślać ich plany.
Wj 35, 35
Oprócz materiałów potrzebny jest też dobry humor. Tego jak widać na zdjęciu nie brakuje owieczkowym asystentom, którzy popisali po zdjęciu.
Jak zabrać się do malowania?
Teraz gdy mamy wszystkie materiały, czas na najfajniejszy krok, czyli malowanie! Zaczynamy!
Krok 1 – Przygotowanie kamienia
Wybierz kamień. Najlepiej znajdź gładki kamień, na którym chcesz malować.
Krok 2 – Umyj i oczyść kamień
Obmyj kamień wodą z mydłem, żeby usunąć z niego ziemię, piasek i inne zanieczyszczenia. Pozostaw go, żeby wysechł i upewnij się, że jest czysty.
Krok 3 – Zaprojektuj co będzie na kamieniu
Może już masz swój pomysł, na to co chciałbyś umieścić na swoim kamieniu. Jeśli nie to zawsze możesz poszukać pomysłów wokół siebie. Może któraś z kart Niedzieli z Owieczką będzie ciekawą inspiracją? Rysowanie owieczek to super zabawa i nie jest takie trudne. Zobacz poradnik Jak narysować owieczkę na Owieczkowym blogu!
Krok 4 – Wykonaj projekt na kartce
Na kartce narysuj najpierw ołówkiem, a potem pokoloruj flamastrami lub farbkami, to co chcesz, by było na kamyczku. Możesz od razu malować na kamyku, ale tak będzie Ci łatwiej oraz zaczniesz wyrabiać w sobie nawyk planowania i organizowania pracy.
Krok 5 – Zrób szkic rysunku na kamyczku
Użyj ołówka, żeby narysować, co chcesz stworzyć. Niekoniecznie musisz się trzymać sztywno swojego rysunku. Pamiętaj, że to twoje dzieło!
Krok 6 – Pomaluj swój kamyk
Z uśmiechem na ustach możesz malować teraz swój kamień. Dzięki temu, że przygotowałeś sobie wcześniej wzór, wiesz jakie kolory potrzebujesz i jakie elementy musisz uwzględnić.
Krok 7 – OPCJONALNY – Pokryj pomalowany kamień lakierem
Gdy farba na kamieniu już wyschnie, możesz pokryć go lakierem, by chronić go jeszcze lepiej przed deszczem.
Krok 8 – Odstaw kamień na bok
Pozwól swojemu kamieniowi odpocząć, aby wyschły farby, tusz i ewentualny lakier.
Jak wykorzystać swoje kolorowe kamienie?
Zaraz po malowaniu, twoje kamienie będą piękne! Ale co z nimi zrobić? Oto kilka pomysłów:
- Ozdoba w ogrodzie lub w doniczce – Może postawisz je w swoim ogródku?
- Prezent dla bliskich – Stwórz mały prezent dla kolegi lub koleżanki!
- Gra w kamienie – Zróbcie z przyjaciółmi grę, kto najlepiej je pomaluje!
- Zabawa z podróżującymi kamyczkami – To jest połączenie zarówno gry w kamienie jak i prezentu. Wystarczy dołączyć do zabawy z osobami poszukującymi inne pomalowane kamyki. W mediach społecznościowych znajdziesz wiele takich grup zarówno lokalnych jak i Światowych. Warunkiem uczestniczenia w zabawie jest umieszczenie na odwrocie kamyczka specjalnego kodu pocztowego, który oznacza miejsce, skąd kamień pochodzi. Następnie zostaw kamyczek w ciekawym miejscu, w którym może zostać znaleziony.
- Owieczka Magda też uczestniczy w kamyczkowej zabawie i kamyczki z nią też można znaleźć. Będzie bardzo miło, jak także dołączysz i samodzielnie narysujesz Owieczkę na kamyku.
Kto nie ma Owcy, niech pierwszy pomaluje kamień – Podsumowanie
Malowanie kamieni to zabawa, która łączy przyjemne z pożytecznym. Rozwijaj swoją kreatywność, spędzaj czas na świeżym powietrzu i stwórz coś wyjątkowego!
Pamiętaj, że jedyne co potrzebujesz, to odrobina wyobraźni i kilka kolorów! Malujcie, bawcie się i dzielcie się swoimi pracami z innymi.
Do zobaczenia w następnym artykule! 🐑💖