Zobacz, jak można użyć szkicu homilii Niedziela z Owieczką na przykładzie homilii z 24 niedzieli zwykłej 11 września 2022 roku.
Na białym tle przeczytasz tekst ze szkicu homilii.
Na szarym tle przeczytasz opis dodatkowy, jak można wykorzystywać materiały pomocnicze do Niedzieli z Owieczką.
Na samym końcu omówienia znajdziesz oryginalny tekst szkicu homilii (bez formatowania pod stronę internetową) w postaci prezentacji PDF wraz z możliwością pobrania.
Cytat z Ewangelii
Któż z was, gdy ma sto owiec, a zgubi jedną z nich, nie zostawia dziewięćdziesięciu dziewięciu na pustyni i nie idzie za zgubioną, aż ją znajdzie? A gdy ją znajdzie, bierze z radością na ramiona i wraca do domu
ŁK 15, 1–32
Przesłanie homilii
Myślą przewodnią jest tutaj ukazanie, że Pan Jezus, jako Dobry Pasterz, ciągle nas poszukuje i odnajduje. Chcemy też wskazać, że również nam może się zdarzyć zgubienie niczym owcy z przypowieści. Wtedy to my poszukujemy Jezusa i powracamy do niego poprzez modlitwę i dobre uczynki.
Baner Niedziela z Owieczką może w tym momencie posłużyć jako element graficzny ukazujący, że mowa jest o nauczaniu Jezusa, który nas poszukuje.
Rozpocząć możemy od powtórzenia fragmentu Ewangelii, wskazanego jako cytat powyżej.
Pytamy dzieci, co takiego zginęło pasterzowi, oraz kontynuujemy myśl, że każdemu zdarza się czasem coś zgubić. Można zapytać, co najczęściej gubią dzieci oraz w jaki sposób coś odnajdują.
Na kartach Niedzieli z Owieczką w zestawie dla dzieci znajduje się fragment Ewangelii z czytania na daną niedzielę i pasujący do szkicu homilii. Karta ma w ten sposób zastosowanie zarówno w trakcie Mszy Świętej jak i po niej.
Warto wskazać kolejne etapy poszukiwań:
- uświadomienie sobie, że coś się zgubiło,
- przypomnienie, gdzie mogliśmy to zgubić,
- oraz samo poszukiwanie.
Nie ma znaczenia, czy jest to mała zguba, jak ołówek ✏️ z piórnika, czy wielka, jak 🔑 klucze do domu 🏠. Zwykle próbujemy wtedy przypomnieć sobie, gdzie po raz ostatni widzieliśmy naszą zgubę, i wracamy do tego miejsca.
Plakaty A3 do kieszeni z baneru zawierają ilustracje z Owieczką pasujące do czytania na daną niedzielę. W ten sposób można kolejnym kanałem komunikacyjnym (wizualnym) dotrzeć do dzieci ze Słowem Bożym. Kody QR umieszczone na plakatach odsyłają do zasobów pomocniczych do wykorzystania w trakcie Mszy Świętej lub w domu.
Podobnie może być wtedy, gdy zgubimy Pana Jezusa. Pytamy dzieci, kiedy Go gubimy w naszym życiu, i nakierowujemy je, że dzieje się tak wówczas, gdy:
- zapominamy o modlitwie,
- grzeszymy
- czy nie odwiedzamy Go w kościele.
Dopełniamy to stwierdzeniem, że wtedy, tak jak z naszą zgubą, trzeba sobie o Nim przypomnieć i wrócić do modlitwy, kościoła itp.
Pluszowe Owieczki Magdy mogą służyć nie tylko jako nagrody w konkursach. Są odpowiednim i dopasowanym rekwizytem uzupełniającym homilię. W połączeniu z przedstawieniami sytuacji biblijnych z pomocą Owieczki, jej pluszowy odpowiednik pomaga umacniać przekazywaną Ewangelię jako dodatkowy kanał komunikacyjny (fizyczny, przedmiotowy, przestrzenny, sensoryczny).
Rekwizyty do wykorzystania podczas homilii
🐑 pluszowa owca,
🔍 lupa (jako symbol poszukiwań).
Zadanie dla dzieci po homilii
Ile owiec 🐑 występuje w dzisiejszej Ewangelii?
Materiały i odesłania przez kody QR do zadań i zasobów w internecie są ściśle skorelowane z kartami, banerami, czytaniem i cytatem. Są użyteczne samodzielnie, a stosowane razem, działają synergicznie, wzmacniając przekaz. Powyżej można zobaczyć post na Facebooku nawiązujący do prezentowanego szkicu homilii.